Krótka historia naszego Kościoła

Historia budowy kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu sięga XVII wieku. Wówczas to, w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół, znajdowała się drewniana kaplica. W 1676 roku kaplica ta została zniszczona przez pożar, który strawił niemal całe miasto.

Mieszkańcy Zwolenia postanowili odbudować kaplicę, jednak tym razem miała to być już świątynia murowana. W 1679 roku rozpoczęła się budowa kościoła, która trwała kilkanaście lat. Kościół został wzniesiony w stylu barokowym i był jednym z największych kościołów w regionie.

W czasie II wojny światowej kościół został poważnie uszkodzony. Niemieccy okupanci zamierzali zburzyć go całkowicie, jednak dzięki determinacji i poświęceniu mieszkańców Zwolenia, udało się zatrzymać ich przed zniszczeniem świątyni. W 1946 roku rozpoczęła się odbudowa kościoła, którą ukończono w 1951 roku.

W latach 80. XX wieku kościół przeszedł kolejny remont, który obejmował m.in. renowację fasady oraz wymianę dachu. W latach 90. kościół został wyposażony w nowoczesne urządzenia nagłaśniające oraz oświetleniowe.

Obecnie kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu jest jednym z najważniejszych zabytków miasta i służy mieszkańcom jako miejsce kultu oraz spotkań społecznych. Świątynia jest również popularnym celem pielgrzymek oraz turystów z całej Polski i z zagranicy.

Proponowane